Forum sitemiz tekrardan aktif hale gelmiştir! İlginiz için çok teşekkürler!.. (MAYIS 2018)

Paylaş
Admin
Admin
Admin
Erkek
Web Site : https://usahan.com
Cİinsiyet : Erkek
itibar : 0
Puanlar : 9

topic 1 Tarhana Corbasi

Bir C.tesi Şub. 23, 2008 9:50 pm
Tarhana Corbasi

2-3 yemek kasigi dolusu tarhana
1/2 kap su
2 yk dolusu ezilmis domates, konserve
2-3 kap tavuk suyu
Aci pul biber (arzuya gore)
1 tk tereyag

Uzeri icin:
Ufalanmis beyaz peynir

Tencerenin icine tarhanayi 1/2 kap su ile birlikte koyun. Cozulmesi icin 1-2 saat bekletin. Uzerine tum malzemeleri ilave edin. Kisik ateste surekli karistirarak pisirin. Tuz miktari icin tadina bakin. Corbanin kivamini isteginize gore ayarlayin. Gerekirse azar azar su veya tavuk suyu ilave edin.

Servis tabagina koyduktan sonra uzerine beyaz peynir ufalayin sicak sicak icin:)

2 kisilik

Tarhana

2 adet kirmizi salcalik kirmizi biber, cekirdek ve saplari ayiklanmis, dogranmis
2 orta boy sogan, kabuklari soyulmus, dogranmis
2 buyuk boy domates, kabuklari soyulmus, dogranmis
1 3/4 kap yogurt
7 gr kuru maya, bir miktar ilik su ile karistirilmis
2 yk zeytinyag
1 yk kuru nane
1 yk kuru kekik, arzuya gore
1 yk dere otu
1 yk tuz
7-8 kap un (un miktari sebzelerin buyukulugune gore degisebilir, azar azar ilave edip ayarlama yapin)

Sogan, kirmizi biber ve domatesi robottan gecirin. Buyukce bir tasin icinde su ile erittiginiz mayanin icine koyun. Uzerine yogurdu, nane, kekik, dere otu, zeytinyag ve tuzu ilave edin. Yavas yavas unu katarak, yogurun. Yogurma sirasinda aralarda birkac kasik su ilave edin.

Uzerini temiz bir havlu veya mutfak bezi ile ortun. Kenarda kabarmaya birakin. 5-6 gun boyunca her gun bir kere 4-5 dakika yogurun, uzerini ortun ve oda sicakliginda bekletin. Mutfagin icine hafif eksimsi bir koku yayilacak, bu guzelce mayalaniyor demek. 1. veya 2. gunun sonunda tarhana kabardigi icin kabi kucuk gelebilir, o zaman yarisini baska bir kabin icine gecirebilirsiniz.

Hamurun kabarmasi durdugu zaman mayalanma islemi bitmis, tarhana hazir demektir. Tarhanayi isterseniz kurutun, isteseniz oldugu gibi yas birakin. Ben tarhanayi kurutmadan islak olarak sakliyorum. Birer pisirimlik plastik torbalarin icine koyup dondurucuda muhafaza ediyorum. Pisirmek istedigim zaman bir kac saat oncesinden cikarip su ile birlikte tencerede eritiyorum

Eger kurutup saklamak isteseniz, tarhanayi orta boy toplar halinde temiz bir bezin uzerine koyup kurutun, aralarda toplari ters yuz edin. Kurudukca toplari 2 ye veya 3 e bolun. Kurumasi birkac gun suruyor. Mumkunse disarida gunesin altinda kurutun. Kuruyan parcalari kevgirden gecirerek ufalayabilirsiniz veya mutfak robotunu kullanabilirsiniz. Ufalanmis tarhanayi tamamen kuruyana kadar bez ustune yayip birakin. Hava almayacak kapali kutu icinde buz dolabinda saklayin.